Eesti
Sissejuhatus juhendile laste kaasamiseks kriisivalmiduse parandamise tegevustesse
Kas tegeled katastroofiriski vähendamisega (DRR) ja soovid oma töösse kaasata lapsi, kuid sul puuduvad vajalikud teadmised, kuidas seda teha? See juhend on loodud teie jaoks.
Selle juhendi neli sammu põhinevad Lundy mudelil. Enne nelja sammu läbimist tutvuge Lundy mudeliga, et veenduda, et teil on sellest põhiteadmised. Lundy mudel on laste osalemise mudel, mis püüab selgelt väljendada ÜRO Laste õiguste konventsiooni artikli 12 nõudeid. Artiklis 12 kirjeldatakse, et lastel on õigus osaleda kõigis neid puudutavates küsimustes. Lundy mudel põhineb mõttel, et artikli 12 edukaks rakendamiseks tuleb arvesse võtta nelja erinevat aspekti: ruum, hääl.
Mis puutub laste osalemisse, siis on väga lihtne mõelda sellele ülalt-alla vaatenurgast, seda just eriti hädaolukordade, kriiside ja katastroofide puhul: täiskasvanu soovib kaasata lapsi teemasse viisil, mida nad on juba eelnevalt otsustanud või proovinud (näiteks teavitustöö koolides). Soovime, et seaksite selle eelhoiaku kahtluse alla. Proovige mõelda, kuidas lapsed saavad tegevusi ühiselt luua ja kuidas lapsed saavad ise otsustada, millesse ja kuidas nad eelistaksid kaasuda. Mõistame täielikult, et erinevad tegevused võimaldavad erineval määral ühisloomet. Kuid pidage meeles: tõeline ja sisukas osalemine tähendab laste kaasamist juba varakult ja kõikides etappides.
Ruum
Kuulamine:
Hääl
Järelmärkus:
See samm-sammuline juhend koostati 2024. aasta juunis Läänememaade Nõukogu projekti „Secure kids” raames veebipõhises vormingus. Juhend tõlgiti erinevatesse keeltesse. Tõlgitud dokumendid valmisid 2024. aasta juunis, samas kui ingliskeelset versiooni uuendatakse pidevalt kogu projekti eluea jooksul (ja potentsiaalselt ka hiljem). Kogu olulise teabe leiate sellest tõlkest, samas edaspidi võidakse veebisaidile siiski lisada täiendavaid ressursse või näiteid.
Siin on selle tööriista pikem versiooni mustand