1. samm – Miks peaksid lapsed osalema kriisiennetuses?
Kirjeldus/rakendamine:
Alustame oma teekonda laste kaasamisel kriisiennetusse, esitades põhimõttelise küsimuse: miks on laste osalemine teie tegevustes oluline? Selle probleemi lahendamine võib tunduda millegina, mida olete juba teinud ja mis on iseenesestmõistetav. Kuid ärge jätke seda küsimust vahele! Et teie tegevus oleks mõjuv, peate panema teised inimesed mõistma laste osalemise tähtsust. See protsess algab sellega, et täpsustate oma argumente, miks see teie arvates on oluline. Samm 1.1 aitab teil enda jaoks sõnastada, miks see on tähtis ja vajalik.
Meie nõuanne: kirjutage oma vastused lihtsas keeles paberile! See aitab teil oma mõtteid struktureerida. Tegelikult soovitame teil oma vastused kirja panna kogu juhendi küsimuste osas, kuid eriti oluline on see esimeste küsimuste osas.
Teine asi, mida on oluline juba praegu kaaluda, on laste kriisiennetuses osalemise jätkusuutlikkus. Liiga sageli peetakse osalemist ühekordseks tegevuseks, kuid see peaks olema igapäevane rutiin. Kui laste kaasamine on pidev tegevus, muudab see teie tegevuse tõenäoliselt lihtsamaks. Rutiinide kasutamine on alati lihtsam kui uute loomine!
Võtke aega, et luua see alus oma järgmiste sammude jaoks.
Samm 1.1. Mõelge, miks on laste osalemine teie kriisiennetuse töös oluline
Suunavad küsimused:
- Miks on lapse osalemine oluline?
- Miks peaks meie organisatsioon sellega tegelema?
- Mis on parim argument, mida teate laste osalemise kasuks?
Samm 1.2. Mõelge viisidele, kuidas muuta osalemine oma organisatsioonis jätkusuutlikuks
Suunavad küsimused:
- Kuidas suhtuvad teie kolleegid laste osalemisse?
- Milliseid konkreetseid samme saate astuda, et laste osalus oleks teie organisatsioonis rohkem väärtustatud?
- Millised laste osalemise vormid tagavad jätkusuutlikkust?
- Miks peaksid lapsed tahtma pikaajalisemalt osalema?
Näited:
- Sellel veebilehel “Miks kaasata lapsi?” oleme kogunud mitmeid põhjendusi, mis selgitavad, miks on laste osalemine oluline.
- CDP veebikolledž on kogunud mitu põhjust laste osalemise olulisuse kohta. https://cpdonline.co.uk/knowledge-base/safeguarding/child-participation/. Lk.16. Noored ja otsustajad jagavad teisigi argumente selle kohta, miks on laste ja noorte osalus kriisi ajal oluline.
- Laste ja noorte osalus kriisi ajal. Soovitused Põhjamaade otsustajatele, Põhjamaade regioon, Nordic Welfare Centre. https://norden.diva-portal.org/smash/get/diva2:1744885/FULLTEXT01.pdf. Lk.31.
Tööriistad/ressursid:
- “Emerging Minds’i” 3. etapp toob esile mõned laste osalemise eelised organisatsioonilisest vaatenurgast.
- Need CBSS-i tellitud ja Eurochildi loodud juhised annavad samm-sammult juhised laste nõuandekomisjoni loomise kohta. Laste nõuandekomisjon on üks laste osalemise vorme, mis võimaldab regulaarset ja sisukat osalemist. https://childrenatrisk.cbss.org/publications/guidelines-setting-up-a-child-advisory-board-at-the-council-of-the-baltic-sea-states
- Mõned organisatsioonid korraldavad organisatsioonidele laste osaluskoolitusi.
- OSCE: Working with and for Youth – Practical ideas to foster youth engagement in policies, processes and programs: https://www.osce.org/files/f/documents/8/b/540437.pdf
- Save the Children, Children’s participation in decision-making: Why do it, When to do it, How to do it: https://resourcecentre.savethechildren.net/document/childrens-participation-decision-making-why-do-it-when-do-it-how-do-it/
- Save the Children – The Nine Basic Requirements for Meaningful and Ethical Children’s Participation: https://resourcecentre.savethechildren.net/pdf/basic_requirements-english-final.pdf/