Etap 2. Zdefiniuj swój projekt
Opis/Wdrożenie:
Mamy nadzieję, że Wasze argumenty przemawiające za włączaniem dzieci w działanie związane z ograniczaniem ryzyka katastrof są teraz bardziej uporządkowane niż wcześniej.
Teraz więc chcielibyśmy, abyście zwrócili uwagę konkretnie na Waszą pracę. Wyobraź sobie cały proces włączania dzieci jako projekt. Pierwszym etapem tego projektu jest zastanowienie się nad celami. Jaki jest cel Twojej pracy? W jakie jej obszary chciał(a)byś włączyć dzieci? I dlaczego w ogóle chcesz, żeby w niej uczestniczyły?
Ten etap jest bardzo ważny! Poświęćcie trochę czasu na zastanowienie się nad powyższymi pytaniami. Skonsultujcie się ze współpracownikami i porozmawiajcie z osobami, które będą w tym uczestniczyć. Dzięki temu zarówno Wy, jak i Wasi współpracownicy będziecie mogli określić jasne cele. W dalszej części naszego przewodnika pomożemy Wam wykorzystać odpowiedzi udzielone na tym etapie tak, aby Wasz projekt był udany. Na tym etapie naprawdę istotne jest zastanowienie się nad sposobami, w jakie dzieci mogą współtworzyć działania i jak mogą one decydować o tym, w co i w jaki sposób chcą się włączyć.
Jeśli uważacie, że cele zostały już wyraźnie określone i że udzieliliście odpowiedzi na powyższe pytania, możecie przejść do Etapu 3.
Krok 2.1. Zdefiniuj cele swojej pracy
Pytania pomocnicze:
Dlaczego chcesz włączyć dzieci w swoje działania?
Co chcesz osiągnąć dzięki uczestnictwu dzieci?
Kto jest adresatem Twoich działań?
Jaki wpływ powinny wywrzeć Twoje działania?
Krok 2.2. Zadbaj o udział dzieci, a przynajmniej rozważ taką możliwość.
Pytania pomocnicze:
W jaki sposób dzieci mogą podejmować decyzje lub uczestniczyć w ich podejmowaniu?
W jaki sposób mogą wyrażać własne opinie na tematy, w które mają się zaangażować?
W jaki sposób dzieci mogą współtworzyć działania? (Udział w ich tworzeniu to podstawa prawdziwego uczestnictwa!)
Jakie korzyści odniosą dzieci z uczestnictwa w działaniach?
Co chciałbyś, żeby dzieci zapamiętały ze swojego udziału w pracach?
Pamiętaj, że uczestnictwo inicjowane przez dzieci obejmuje całe spektrum działań. Na jednym jego krańcu znajdują się działania w całości inicjowane i kierowane przez dzieci, co, być może, nie zawsze jest wykonalne w Twojej pracy. Zawsze jednak możemy dopilnować, aby nie znaleźć się na przeciwległym krańcu tego spektrum.
Krok 2.3. Zastanów się nad różnorodnymi schematami i formatami uczestnictwa w Twoich pracach
Pytania pomocnicze:
Na jakie, różne, sposoby możesz włączyć dzieci w swoje działania?
Jaki format będzie najlepszy dla zapewnienia udziału dzieci?
Czy działania będą prowadzone online czy stacjonarnie?
W jakie obszary działań z zakresu ograniczania ryzyka katastrof chciał(a)byś włączyć dzieci?
Dlaczego jest to ważne, aby dzieci poznały te konkretne tematy?
Przykłady:
- Finlandia – Child participation in voluntary fire brigades (Valtteri Tervala)
Narzędzia i materiały:
- Przykładowe odpowiedzi na powyższe pytania:
- Roger Hart’s ‘ The ladder of child participation, UNICEF: https://www.unicef.ca/sites/default/files/imce_uploads/UTILITY%20NAV/TEACHERS/DOCS/GC/levels_of_child_participation.pdf
- ‘So you want to consult with children? A toolkit of good practice’, Save the Children: https://inee.org/sites/default/files/resources/So_You_Want_to_Consult_With_Children_final.pdf
- Save the Children, Children’s participation in decision-making: Why do it, When to do it, How to do it: https://resourcecentre.savethechildren.net/document/childrens-participation-decision-making-why-do-it-when-do-it-how-do-it/