Etap 5. Dowiedz się, jakie zasoby będą potrzebne

Opis/Wdrożenie:

Znacząca współpraca z dziećmi wymaga pewnych zasobów. Innymi słowy, zasoby są kluczem do udanej współpracy! Jakich zasobów potrzebujesz? 

Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od rodzaju działań, jakie zamierzacie podjąć. Poniżej przedstawiamy listę pytań, które pomogą Wam oszacować potrzebne zasoby. 

Przy analizowaniu tego etapu zalecamy realistyczne podejście! Lepiej wiedzieć z wyprzedzeniem, jakie zasoby będą potrzebne niż spotkać się z niemiłą niespodzianką po rozpoczęciu pracy.

Krok 5.1. Zasoby finansowe

Pytania pomocnicze:

Jakie zasoby finansowe będą potrzebne do wykonania prac? (Wypiszcie wszystkie znane Wam koszty, w tym koszty związane z przejazdami, spotkaniami, koszty personelu, materiałów i środków bezpieczeństwa).
Czy dzieci otrzymają wynagrodzenie (pieniężne lub rzeczowe) za swój udział i poświęcony czas?
Jakie inne koszty przychodzą Wam do głowy podczas tych rozważań? (Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć z punktu widzenia pesymisty!).
Czy dysponujecie odpowiednimi zasobami finansowymi? 
Jeśli nie, to w jaki sposób możecie dostosować swoje plany, zmieniając je tak, aby znacząca współpraca z dziećmi nadal była możliwa?

Krok 5.2. Zasoby ludzkie

Pytania pomocnicze:

Ile osób należy zaangażować, aby zapewnić uczestnictwo dzieci w pracach Waszej organizacji?
Jakie kompetencje i umiejętności powinny mieć te osoby?
Czy w organizacji są osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą lub uzyskały formalne kwalifikacje z zakresu pracy z dziećmi?
Jeżeli nie, jaką wiedzę i szkolenia można zapewnić przed przystąpieniem do prac?

Krok 5.3. Czas

Pytania pomocnicze:

Ile czasu potrzeba na zaplanowanie i wykonanie prac i dalszych działań?
Ile czasu powinien zająć dzieciom udział w pracach i kiedy ma się to odbywać?
W jaki sposób zapewnisz wystarczającą ilość czasu na efektywne zaplanowanie i wykonanie prac? 


Mamy nadzieję, że teraz lepiej orientujecie się w tym, jakie zasoby są potrzebne. Jeżeli dostrzegacie istnienie wyraźnego rozdźwięku pomiędzy posiadanymi a potrzebnymi zasobami i nie jesteście pewni, w jaki sposób wypełnić tę lukę, warto zasięgnąć rady osób posiadających doświadczenie we współpracy z dziećmi.

Przykłady:
Narzędzia i materiały:

Jeżeli udało Wam się ukończyć wszystkie dotychczasowe etapy, to świetnie! Jesteście już prawie gotowi do działania! 

Kolejne cztery etapy w naszym modelu oparte są na modelu Lundy. Zanim przejdziecie do kolejnych etapów, zajrzyjcie na stronę Lundy Model, aby upewnić się, że rozumiecie jego podstawowe założenia. Jest to model włączania dzieci w działania, który ma zapewnić realizację wymogów artykułu 12 Konwencji ONZ o prawach dziecka. Zgodnie z postanowieniami artykułu 12 Konwencji dziecko ma prawo do uczestnictwa we wszystkich sprawach, które go dotyczą. Model Lundy oparty jest na założeniu, że dla skutecznego wdrożenia postanowień artykułu 12 należy uwzględnić cztery różne aspekty: przestrzeń, głos, odbiorców i wpływ.